pátek 19. července 2013

DIY - vychytávka na tisk journalingu

Dnešní návod bude technický a velmi praktický. Věříme, že Vám pomůže vyřešit časté trápení - jak tisknout na journalingové kartičky. Ne každý totiž máme to štěstí, že jsme majiteli zajímavého, dekorativního a navíc čitelného rukopisu a radši proto journaling tiskneme. Pak přichází na řadu zkoušení, trefování se na místo, plýtvání drahocenného materiálu...

Pavlína pro Vás dnes připravila výbornou vychytávku - návod, jak tisknout naprosto přesně třeba na jen tak malou kartičku, jakou zrovna potřebujeme. Nelekejte se práce s programem, který třeba neznáte. Jakmile ti tuto techniku osvojíte, bude tisk na kartičky otázkou pár minut.

Připravíme si journalingovou kartičku, kterou budeme chtít potisknout textem.
Budeme potřebovat grafický program Vyzkoušela jsem jich několik a z těch, které jsou zdarma, jsem pro Vás nakonec vybrala český vektorový program Zoner Callisto, který si stáhnete na www.callisto.cz.Po nainstalování, které je velmi snadné, program spusťte a v úvodní nabídce vyberte "nový dokument".


V levém panelu vyberte v symbolech geometrických tvarů obdélník a klikněte a něj.


Otevře se Vám okno, kde zadáte rozměr Vaší journalingové kartičky a odkliknete.

Máme hotový tvar kartičky. Důležité - V TÉTO FÁZI OBRYS OBDÉLNÍKU VYTISKNEME na A4 papír. (klasické příkazy "Soubor" - "tisk"). 
A můžeme pokračovat. Teď budeme psát text. Opět na levém panelu vybereme symbol "T", klikneme...


...a zadáme v otevřeném okně velikost textového pole. Udělejte si jej samozřejmě o něco menší, ať pak netisknete přesně od okraje k okraji. 


Začneme psát text a když jej označíme kurzorem, můžeme měnit font, velikost, styl zarovnání. Když klikneme na nástroj označený šipkou nahoře v levém sloupci a pak na textové pole, můžeme jeho šířku a výšku tažením dále upravovat.Barvu textu můžeme také měnit a půjdeme na to přes nástroj v horní liště "Galerie" - "Výplň". (Nástroj "Pero" nám upravuje barvu obrysu písma, takže si můžete s písmem opravdu vyhrát. Já mám písmo bez obrysu.) Pro úpravu barvy se nám vpravo rozbalí nové okno, ...


...kde můžeme pokliknutím na aktuální barvu zadat změnu barvy.


Když máme hotovo, klikneme v levé nabídce na nástroj se symbolem šipky, kliknutím na náš obdélník jej označíme a klávesou "delete" vymažeme.


Vezmene papír, na který jsme natiskli prázdný obdélník a nalepíme rollerem přesně na linie naši journalingovou kartičku, kterou chceme potisknout.


 Papír vložíme kartičkou dolů do tiskárny a zadáme tisk textu. Dejte jen pozor, ať papír špatně neotočíte.
Papír pod kartičkou buď obstříhneme nebo z něj kartičku opatrně odlepíme a máme hotovo.
Věřím, že tento návod zvládnete levou zadní, ale pokud by se Vám přeci jen někde zasekla, klidně pište... poradíme, posloužíme :)

9 komentářů:

 1. Já si takto vyrábím nálepky do diáře - koupím si v papírnictví aršíky se samolepkami (barevné puntíky v různých velikostech), v Corelu si nachystám ikonky, vytisknu na bílý papír, a pak nalepím aršíky na papír přesně na to místo a znovu vytisknu.

  OdpovědětVymazat
 2. Pavli, taky jsem to chtěla zkusit se samolepkami, ale zatím jsem žádné pěkné neobjevila. Musím víc pátrat! Používám taky Corel, jen pro ženy jsem chtěla něco zdarma a byla jsem překvapená, že ten Zoner není vůbec marný. Umí toho docela dost :)

  OdpovědětVymazat
 3. Dík za návod, program si stáhnu a budu zkoumat!

  OdpovědětVymazat
 4. Zajímavý figl. Musím si to uložit. Určitě využiji.

  OdpovědětVymazat
 5. Tisknu si všechno možné, ale ač profesí IT, nic se mi na tohle zatím neosvědčilo víc, než klasický textový editor... :-D

  OdpovědětVymazat
 6. No to je bomba!!!! Určitě vyzkouším :-)

  OdpovědětVymazat
 7. No to je bomba!!!! Určitě vyzkouším :-)

  OdpovědětVymazat

Pin It button on image hover