sobota 4. října 2014

Fotostudio

JAK NA HLOUBKU VE FOTOGRAFII

Už jste si určitě někdy všimli, jak to, kde stojíte při fotografování předmětu, ovlivňuje výslednou kvalitu a originalitu fotografie. Dnes se podíváme na to, jak tuto zkušenost naplno využít v praxi a získat tak ještě krásnější záběru do Vašich albíček. 


POJĎTE BLÍŽ

Hloubku ve fotografii vytváříme především tím, že oku poskytneme nějaké referenční body k rozlišení popředí a pozadí fotografie. Nejsnadněji toho docílíme tak, že fotografovaný předmět umístíme blíže k fotoaparátu (nebo si k objektu s fotoaparátem dojdeme :)).VYUŽIJTE PERSPEKTIVU

Zkuste zaostřit na objekt, který je od fotoaparátu nejvzdálenější. Pokud budete dostatečně blízko, předměty v popředí se Vám rozostří a spolu s ostrým předmětem v pozadí vytvoří hloubku ve výsledné fotografii.ZVOLTE NETRADIČNÍ ÚHEL POHLEDU

Využít můžete také fotografování pod zajímavým úhlem, a vytvořit tak hlubší perspektivu. VTÁHNĚTE DIVÁKA DO DĚJE

Se správným orámováním a předměty v popředí dodáte fotografii 3D vzhled. I se zdánlivě nudnými detaily budete mít pocit, že jste součástí scény. HLOUBKA OSTROSTI

Líbí se Vám fotografie, na kterých je fotografovaný předmět ostrý, a vše ostatní je rozostřené? Může za to HLOUBKA OSTROSTI. Hloubka ostrosti je pole mezi nejbližším a nejvzdálenějším bodem na fotografii, který se nám jeví jako ostré. Když fotografujeme, ovlivňuje hloubku ostrosti několik věcí:
 • ohnisková vzdálenost objektivu - u kompaktních fotoaparátů je vždy hloubka ostrosti větší - budete mít tedy zaostřeno na větší pole objektů.
 • clona - čím menší je otvor clony (závěrky, jejímž prostřednictvím dopadá světlo skrz objektiv), tím užší paprsek světla jí projde, a tím je hloubka ostrosti větší. Pokud chceme docílit toho, aby byl náš objekt ostrý a pozadí rozostřené, musíme clonu více zavřít -  její číslo by pak mělo být nižší (např. f/4)
 • vzdálenost předmětu - hloubka ostrosti roste s větší vzdáleností fotografovaných předmětů od fotoaparátu. 
 • vzdálenost pozadí od fotografovaného předmětu - čím je pozadí od předmětu dál, tím víc je neostré.
clonové číslo f/32
Fir0002/Flagstaffotos

clonové číslo f/5
Fir0002/Flagstaffotos 

Přeji vám krásný víkend a dobré světlo!

4 komentáře:

 1. Anicko, bajecne! Je mozne neceho takoveho docilit s kompaktem? Asi tezko, vid ... dari se mi tak maximalne makro snimky ..

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jani - jde! jako clonu si nenastavíš, ale všechno ostatní funguje i na kompaktu :) zkus a řekni jak to dopadlo!

   Smazat
 2. Bezva článek, jak jednoduché a efektivní :)
  > valilu

  OdpovědětSmazat

Pin It button on image hover