úterý 23. května 2017

SCRAPBOOKING LAYOUT seriál

Jak na zdobení
JANA V.

Po předchozích dílech našeho layoutového seriálu (tady a zde) už tušíte, jak na kompozici a jistě už se taky nebojíte střihnout do sbírky překrásných papírů. Pokud preferujete extra čistý styl (mně se líbí moc, ale ozdoby též, takže je to vždy dilemááá!), tak máte stránku prakticky hotovou. Pokud si ale rádi zazdobíte, ale třeba nevíte, jak na to nebo potřebujete nakopnout, možná dnes najdete trochu inspirace.
 
1. „Ukotvěte“ ozdoby aneb shlukujeme
Dejte si pozor na chaoticky poletující ozdoby po stránce a raději je „ukotvěte“ – seskupte je k rohu či hraně fotky, kartičky, kousku papíru, atp. Tomuto shlukování se říká clustering a setkáte se s ním ve scrapbookingu velmi velmi často. Často se na stránce použije např. jeden větší shluk (třeba u fotky) a další jeden až dva vzdálenější pro vyvážení.
 
Spodní LO jsou od Jill Sprott a Steffi Ried
 

2. Pravidelně rozmístěné ozdoby 

Pravidla jsou od toho, aby se porušovala:-D Takže i opak shluků může vypadat výborně!

Krajní LO jsou od Steffi Ried, prostřední od Diane Payne
  
Pokud jste se rozhodli spíše pro shluky, pak mám pár tipů jak na ně:
 
3. Volte různé struktury i 3D efekt
Shluky budou vypadat o to zajímavěji, pokud zvolíte různé typy ozdob. Nebojte se kombinovat různé papírové ozdoby - hotové výseky různých tlouštěk, samolepky, chipboards, vystřižené tvary ze čtvrtky, vellum, ale určitě je oživí i různé puffy, epoxy, látkové, akrylové, gumové, dřevěné, plastové, kovové či korkové ozdoby. Ozdobám můžete přidat na plastičnosti pomocí 3D lepící pásky nebo 3D čtvrečků/teček. 
 
 
4. Překrývejte, stříhejte!
Tak tady možná narazím u těch z vás, kterým je líto něco zakrýt, že to není pomalu vidět, rozstříhat, apod. Ale stejně jako posledně v článku o papírech vás budu ponoukat k zapomenutí této lítosti:-D Vyzkoušejte si takové malé cvičení .. hromádku ozdob, včetně různých kartiček, štítků a papírů, které jste si ke stránce vybrali, zkuste naaranžovat u fotky volněji, tak aby byly všechny ozdoby hezky vidět a poté je více semkněte tak, že z některých budou koukat jen kousíčky. Co se vám líbí víc? A necháte příště ozdoby celé viditelné jen proto, že je vám líto je zakrýt/hodně stály/máte jen jednu/jiný důvod, nebo je nalepíte tak, jak to vypadá lépe? 
 
Řadu ozdob (jako např. štítky) můžete rozstřihnout na polovinu a použít tak na více místech/stránkách. Pokud je vám některých ozdob přeci jen líto, což naprosto chápu, zkuste si připravit zásobu třeba obyčejných visaček (nemusí být ani v plné velikosti, beztak často vykukuje jen konec), majitelky BigShotů kupičku výseků (klidně i jen z bílé čtvrtky), narazítkujte si ozdoby a obstřihněte. Využít můžete pro vrstvení ale třeba i papírové pytlíčky, ve kterých chodí z e-shopu drobné ozdoby, kousky hedvábného papíru, atd. Právě takové ozdoby, které skoro nic nestojí nebo si jich můžete připravit neomezeně, můžou tvořit základ shluku. K nim pak už jen jako třešinku na dortu přidáte ty střeženější poklady;-)
 
 
5. Až za hranice stránky...
Zajímavý rozměr stránce dodáte, pokud ozdoby, ale klidně i fotku, nahloučíte až do samotného kraje stránky tak, že přečuhující kousky odstřihnete (budu se opakovat...nesmí vám to být líto!)
 
Krajní LO jsou od Maina (Mana1 v galerii Studio Calico), prostřední od Janna Werner

 Nezapomeňte, že ozdoby slouží vám, ne vy jim. O tom jsou i následující 3 body:
 
6. Uzpůsobte si textové ozdoby
Kdo říkal, že štítky, samolepky a jiné ozdoby s nápisy musíte použít tak jak jsou? Věřím, že holky, které pro nás tyto české poklady vytvářejí, se nebudou zlobit, pokud si je upravíte;-) Hesla nikdy nelze vymyslet tak, aby se všechna hodila všem, ale i ty nehodící můžete zrecyklovat...část nápisu prostě zakryjte či odstřihněte, případně několik takovýchto slov spojte dohromady.
 
Tenhle citát u mé drahé polovičky neprošel, ale líbilo se mi provedení a fotn, tak jsem si vystřihla jen slova dokonalý ...
 
Namísto "Spolu je nám prostě super" jsem si pomocí samolepící abecedy a zakrytím části kartičky udělala nápis na míru "V houpací síti je nám prostě super"
Pojďme si ještě toto cvičení vyzkoušet názorně nad ozdobami z posledního Page kitu.

 
K fotce krásné krajiny můžete např. z nápisů To je den a Můj kousek nebe vytvořit nápis To je nebe! nebo přidat výsek Krása a udělat To je krása. Zbylá slova jako Den a Můj nebude problém podobně použít k dalším slovním hříčkám. Podobně není problém si rozebrat nápis Šťastné momenty a fotku s kamarádkou opatřit třeba nápisem Jsme šťastné a Momenty použít klidně samotné jinde. A dále pokud zrovna nevyužijete nápis Lásky čas, udělejte si třeba nápisy Moje lásky a Čas běží/čas na kávu/velikonoční čas/náš čas.... Umíte si představit ty možnosti, když změníte váš pohled na textové ozdoby? Tak směle stříhejte:-)
   
7. Stříhejte, ničte, barvěte!
Už jste to jistě pochopili:-) Nemá smysl se bát ozdoby nejen překrýt, ale i rozpůlit, zmuchlat, pokaňkovat, prostě cokoli vás napadne
 
Kousek štítku jsem použila dříve na jiné stránce, zbytek jsem nevyhodila a zde se hodil.
 
Nápis "sweet" byl původně růžový, což se mi ke klučičí stránce nehodilo; černý fix to vyřešil. Alona si zase přebarvila alkoholovým fixem akrylový nápis a Jana B. přebarvila přírodní dřevěný výsek na bílo.

8. Používejte ozdoby jinak, než na co jsou určené


Obr. Výseky rámečků nemusí sloužit nutně pro fotku, ale klidně jen jako další ozdoba. Výseky kytiček byly barevné, ale použila jsem je z rubu (+ natočila korunní plátky o špejli).
 
9. Nezapomeňte na ozdoby vystřižené ze čtvrtky
Tady budu opakovat jeden bod z předchozího článku o papírech, ale nedá mi to nezopakovat, že pokud máte po ruce zajímavý papír, máte současně vyřešené i ladící ozdoby;-) Vystřihnout si je můžete třeba z té části čtvrtky, která bude zakrytý pod fotkou/jiným papírem...
 
 
10. Třešinky na dortu za nula-nula-nic
Máte hotovo, ale pořád stránce něco málo chybí? Některé finální „zdobení“ nemusí stát prakticky nic a přitom udělají spoustu muziky. Takovéto oblíbené třešinky na dortu jsou třeba sponky ze sešívačky, šití (strojové či ruční), kousky nití, doodling („čmárání“ fixem), kancelářská sponka či kaňky a cákance.
 

Cákance a dokonalé kaňky vždy obdivuji u Janči S.
 
Tip na závěr aneb jak si to usnadnit
Pokud stejně jako já nepatříte k těm, kteří mají hned tak jasnou představu o výsledku a lepí rovnou vše, jak vám to přijde pod ruku, tak je fajn si zdobení na stránce předskládat nanečisto a cvaknout na telefon/foťák. Z tohoto důvodu nemám příliš oblíbené samolepky právě pro tu jejich lepící vlastnost. Takže si je vždy napřed „znehybním“. Buď si je nalepím na voskovaný papír od jiných samolepek nebo si je rovnou nalepím na čtvrtku a obstřihnu nebo jsem dokonce v několika zahraničních videích viděla trik, že se zapráší tím práškem, který se používá na odmaštění papíru před embosováním (k dostání TU) – i takto se zbavíte jejich lepivosti.
 

 
Dále doporučuju, abyste mohli přidávat různé ozdůbky a zasouvat je pod papíry, nelepit papíry a fotky až do krajů. Oboustranku či lepidlo v rolátku naneste jen do středové části a kraje zůstanou volné, pokud budete dodatečně chtít pod ně něco zasunout.

A jsme u konce. Ať jste zdobílci či ne, doufám, že jste si nějaký tip dnes odnesli. Já se budu těšit zase u dalšího dílu!

2 komentáře:

  1. Jani, tohle jsou naprosto uzasne clanky. Vubec nechapu, jak to s Mikesem dokazes dat dohromady, to musi byt hrozne prace! Normalne to je uplne na nejakou scrap publikaci, kez bych neco podobneho mela v zacatcich tvoreni! Tesim se na dalsi dil :}

    OdpovědětSmazat
  2. ja to riez nechapem ako to stihas ale nechcem to pisat kazdy mesiac :) krasne a inspirativne ❤💜💚

    OdpovědětSmazat

Pin It button on image hover