neděle 26. června 2016

FOTOSTUDIO

5 tipů pro lepší fotky mobilem
Lucie

Co si budeme povídat, nejlepší foťák je ten, co máme vždycky u sebe. Málokdo s sebou všude nosí kompakt nebo zrcadlovku, ale mobil máme u sebe skoro pořád. A s tím, jak se kvalita fotoaparátů ve smartphonech lepší každým rokem, budeme asi fotky z mobilů vídat ve svých Projet Life albech víc a víc.Já mám některé týdny složené jen z fotek z mobilu. Tak tady předávám pár tipů, jak na to, aby takové fotky za něco stály.

NASTAVENÍ EXPOZICE
Nastavení hodnoty expozice je zpravidla provedeno v podobě posuvníku, který můžete posouvat ke kladným, nebo záporným hodnotám. Posunem do kladných hodnot bude fotografie světlejší, naopak směrem „do mínusu“ snímek ztmavíte. Používám hodně často, mám ráda světlé fotky, a tak většinou fotím s expozicí +1 někdy i +2

PRAVIDLO TŘETIN a HORIZONT
Některé telefony tuto funkci dokonce obsahují, zkuste se podívat do Nastavení vašeho telefonu, jestli si nemůžete na display zobrazit mřížku. Pomůže Vám dělat lepší fotografie. Nejen že se lépe udržíte při focení horizontu nebo svislých linií. Navíc budete lépe vědět, jak a kam umístit fotografované objekty, které se snažíme přiblížit na některou z linií nebo ideálně do místa protnutí.

DIGITÁLNÍ ZOOM NENÍ ZOOM
Tady mám jedinou radu - zapomeňte, že ho máte! Častý problém lidí, co fotografují telefonem: digitální zoom je nepřítelem každého fotografa. Jsou sice telefony, které mají zoom optický, ale ani ten není nijak kvalitní. Problémem digitálního zoomu je, že telefon vlastně nic nepřiblíží, ale pouze zvětší zobrazené pixely, čímž dojde k opravdovému zničení kvality fotky. Proto pokud to jde, jdětě blíže k objektu nebo foťte tak, abyste nemuseli přibližovat. Případně ořez udělejte až po vyfocení fotografie!

NEBLESKAT
Snažte se fotit bez blesku. On to totiž blesk ani není, je to pouze dioda, které prostě nezvládne nic moc nasvítit. Když už to nejde jinak a musíte použít blesk, tak i v tomto případě se pokuste přejít někde, kde je více světla. Dosáhnete tím lepších výsledků už jen proto, že přístroj spíše zvládne vykreslit pozadí za vámi.

UKLÁDAT NA KARTU
Jestliže máte telefon s paměťovou kartou, pak můžete v aplikacích pro pořizování fotek nastavit, aby jako úložiště používaly právě ji. Toto nastavení lze kdykoli změnit, nicméně ukládání snímků na kartu je vhodné zejména s ohledem na limitovanou interní paměť telefonu. Obzvláště důležité je toto nastavení pro videa, která mohou nabývat velikosti v řádech stovek megabajtů či jednotek gigabajtů.

Tady je několik dalších tipů spolu s ukázkami:

Někdy stojí zato výlézt na něco poblíž fotit z nadhledu, neobvyklý záběr hezky oživí stránku.Zajímavá fotka vznikne i focením proti zdroji světla, v tomto případě proti oknu.Okno dobře poslouží i jako rám. Fotit ale musíme brzo ráno nebo pozdě odpoledne, jinak bude kontrast příliš velký.


Pokud fotka zachycuje pohyb a akci, nevadí mi, že je částečně rozmazaná, naopak mi připadá, že jí to dodá na dynamice.


Pravidlo třetinDiagonální linie dodají fotce šmrnc a vedou hezky oko k hlavnímu objektu fotkyZápad slunce je téměř vždy zárukou hezké fotky, světlo je měkké a barvy syté


Vyfoťte, co máte zrovna na stole, do PL alba ideální fotka


Světlo těsně před západem slunce je na focení ideální a fotky v protisvětle vypadají úžasněMakro záběry dodají stránce pestrost a třeba můj telefon fotí makro mnohem líp než moje zrcadlovka12 komentářů:

 1. Luci, zajimavy clanek - cetla jsem na jeden nadech. Dobre postrehy se vzdy hodi!

  OdpovědětVymazat
 2. Skvělé tipy, Luci! Pokusím se si je všechny zapamatovat :-)

  OdpovědětVymazat
 3. Luci, děkuji za super tipy, určitě je budu mít na paměti, až mobil k focení vytáhnu ... :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dekuju Jani, tvoje fotky zadne rady nepotrebuji :)

   Vymazat
 4. Moc prima článek! Taky teď už fotím jen mobilem a uvažování o koupi zrcadlovky jsem zase načas odsunula...tu bych asi neměla vždy v kapse... :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. dekuju Adi, no jo, je to tak, ani ja zrcadlovku beru nekam velmi vyjmecne

   Vymazat
 5. Děkuji za rady :-) moc povedený článek.

  OdpovědětVymazat

Pin It button on image hover