Co je gramáž papíru?
Gramáž papíru označuje hmotnost jednoho metru čtverečního papíru a vyjadřuje se v g/m² (gramech na metr čtvereční). Někdy také můžete vidět označení gsm (grams per square meter). Základní poučka je jednoduchá - čím vyšší číslo, tím silnější a pevnější papír. A s jakou gramáží papíru se nejčastěji setkáváme?
20–30 g/m² - tyto papíry jsou extrémně tenké až průsvitné, snadno se mačkají a trhají. Ve scrapbookingu můžeš takto tenký papír najít například v klasických papírových fotoalbech jako pavučinkový papír oddělující jednotlivé listy alba, aby se na sebe fotky na protilehlých stranách nepřilepily.
30–70 g/m² - do této kategorie spadá pro představu i novinový papír, který má tradičně cca 45–55 g/m². Jedná se tedy o papíry stále dost lehké a tvárné. Takto tenké papíry jsou vhodné například na techniku origami a ve scrapbookingu je můžeš využít k lehkému vrstvení a zdobení. Obzvláště pokud nepotřebuješ, aby tvůj projekt nabyl na objemu.
70–90 g/m² - do této kategorie spadá například běžný kancelářský papír do tiskárny, který má gramáž 80 g/m². Papíry v této kategorii se dobře ohýbají a skládají, jsou tedy opět vhodné na výrobu origami, na tisk dokumentů, listy diářů apod. Z této gramáže také snadno vytvoříš ozdoby s pomocí ozdobných raznic nebo vyřezávacích šablon.
Tip: pokud je papír, ze kterého chceš vyrazit ozdobu příliš tenký, vlož jej do raznice společně s papírem o vyšší gramáži.
90–170 g/m² - pevnější papíry vhodné pro vrstvení, vyřezávaní a vysekávní nejrůznějších tvarů a ornamentů pro zdobení papírových fotoalb nebo přáníček.
180–220 g/m² - pevné a odolné papíry vhodné jako základ scrapbookových stránek, listy fotoalb, výrobu dárkových obálek…
230–300 g/m² - tuhé a odolné papíry vhodné na tvorbu alb, základy přáníček, výrobu 3D papírových projektů jako jsou exploding boxy apod. Ozdoby z takto tvrdého papíru jsou odolné, nekroutí se a nemačkají.
Tip: Papíry s vyšší gramáží se už hůře ohýbají a skládají. Na pomoc si však můžeš vzít rýhovací podložku a knihařskou kost, která ti pomůže docílit precizních skladů.
300 + g/m² - tvrdý karton, vhodný například na desky fotoalb. Karton na desky fotoalb vhodný k obalování může ale mít gramáž 600 g/m² nebo klidně i 1200 g/m² a více.
![]() |
Přáníčko s kytičkami z hedvábného papíru. Podívej se na návod. |
Jakou gramáž papíru zvolit?
Základ pro scrapbookové stránky a stránky fotoalb (200–250 g/m²)
Pokud si vyrábíte vlastní alba nebo scrapbookové stránky, chcete pevný základ, který se nebude vlnit pod vrstvou lepidla, fotografií a dekorací. Ideální volbou je tak gramáž 200–250 g/m².
Dekorační papíry a vrstvení (150–200 g/m²)
Chcete-li tvořit vrstvené kompozice, použijte lehčí papíry (150–200 g/m²). Dobře se s nimi pracuje a jsou ideální na vystřižené motivy, rámečky nebo pozadí pro fotografie. Pokud nechcete, aby váš projekt příliš “nabobtnal”, například v případě diářů a zápisníků, použijte klidně ještě nižší gramáž.
Vyřezávání z papíru (120–180 g/m²)
K vyrábění ozdob pomocí vyřezávacích šablon zvolte gramáž 120–180 g/m². Příliš tenký papír by se protrhával a z příliš tvrdého papíru se naopak hůře vyřezává. Například na vyřezávacím strojku se při použití příliš tvrdého papíru nevyřežou všechny detaily - obzvláště u složitějších šablon.
Papír na výrobu přáníček, dárkových obálek nebo exploding boxů (250–300 g/m²)
Přáníčka by měla něco vydržet. Silnější kartony kolem 250 -300 g/m² jim dodají potřebnou pevnost a luxusní vzhled. Ozdobné dárkové obálky na peníze nebo dárkové vouchery mohou být o něco lehčí, kolem 200 g/m².
Správná gramáž papíru je klíčová pro tvoření, které tě bude bavit!
Věnuješ se tvoření z papíru a vyrábíš přáníčka, alba, dekorace na oslavy nebo cokoliv jiného? Vždy se vyplatí mít po ruce papíry s různou gramáží, jednobarevné i vzorované. Ideální je si ale různé papíry osahat a vyzkoušet, co ti bude vyhovovat nejvíc. A teď už zbývá jen jediné – pustit se do tvoření!
Žádné komentáře:
Okomentovat