úterý 11. dubna 2017

FOTOSTUDIO - co je to Bokeh efekt?

CO JE TO BOKEH A JAK HO DOSÁHNOUT?
Lucie

Ať už víte co bokeh je nebo ne, je velmi pravděpodobné, že se vyskytuje na většině vašich fotografií.

Na každé normální fotografii se běžně vyskytují oblasti, na které je zaostřeno a naopak jsou tam místa, která se vyskytují zcela mimo hloubku ostrosti, která jsou rozostřená. A způsob, jakým jsou tato míst rozostřena, tedy jejich vzhled, popisuje právě bokeh.

Vzhled bokehu neovlivňuje fotoaparát samotný, ale objektiv. Právě stavba objektivu, jeho světelnost, clona, počet členů hraje velmi významnou roli v tom, jak bude pozadí nakonec rozostřené.

Existují dva základní způsoby jak využít bokeh na fotografii. 
 • Celá fotka záměrně rozostřená
 • Objekt v popředí (nebo v pozadí) zaostřený a zbytek rozostřený

Prvního typu docílíte, pokud napřed zaostříte na nějaký blízký předmět a poté rychle přesunete objektiv na fotografovaný objekt a zmáčknete spoušť. Je dobré mít zapnutý manuální program a nastavené nízké clonové číslo - f. Je potřeba fotit proti nějakému zdroji světla. Vánoční světýlka, nebo světla aut v noci, jsou přímo ideální.


Druhý typ používáme vždy, když chceme zdůraznit předmět v popředí a potřebujeme aby nás pozadí nerušilo. Opět je potřeba manuální režim, co nejnižší clonové číslo (např já mám nejnižší f 1,4, ale i při f 2,8 docílím krásného bokehu).
zdroj Pinterest


A na závěr tip, jak si vytvořit srdíčkový (nebo jakýkoliv jiný) bokeh.

4 komentáře:

 1. Tak ta srdicka me dostala! Uz abych mela 35mm na fujinu! ❤

  OdpovědětSmazat
 2. Děkuji za článek. Moc se mi to líbí, jen jsem doposud nevěděla jak na to . :-)

  OdpovědětSmazat
 3. Bokeh miluji! Krásné fotky, Luci a moc prima článek. A to srdíčko je super, musím ukázat hlavnímu fotografovi rodiny, zda bychom něco nezkusili ;)

  OdpovědětSmazat
 4. Ano ano ja tiež 😊 milujem bokeh, mam zrkadlovku ale sa len učím takže vďaka za tento krásny príspevok na tému fotenie a tie srdiečka sú 👍😘

  OdpovědětSmazat

Pin It button on image hover