pátek 24. dubna 2015

DIY chalkboard efekt

CHALKBOARD EFEKT
Monika Pestrová

Zdravím vás při pátku! 
Je mi nesmírnou ctí podělit se s vámi dnes o jeden článek zde, na blogu Papero amo.

Co se vám vybaví jako první, když se řekne škola? Někomu se vybaví učitelé, které jsme měli/neměli rádi, dosti nevalné školní obědy nebo přestávky, kdy holky skákaly gumu a kluci se shromažďovali v partách a hráli si na frajírky ... Mně osobně se jako první vybaví školní tabule a ta příšerná povinnost tabuli po každé hodině umýt tou neuvěřitelně špinavou houbou. Ale na druhé straně jsem na tabuli moc ráda psala.

Dnes mám pro vás takový kraťoučký návod na to, jak si „po domácku“ vyrobit štítky s chalkboard efektem. Jinými slovy štítky, které budou vypadat jako tabule. V poslední době byly tyto rámečky a štítky velmi oblíbené a mohli jste je koupit v nejrůznějších tvarech a velikostech.  A tak vám ukážu malý trik, jak si takové „tabulové“ štítky vyrobit doma za pomocí pár maličkostí.


Budeme potřebovat:
- černý scrapbookový papír
- bílou křídu (obyčejnou z papírnictví)
- vyřezávací šablony a Big Shot (či jiný šikovný strojek)
- papírové ubrousky

A dále na zdobení kartiček:
- bílou gelovku/bílou křídovou fixu
- razítka
- embosovací inkoust a bílý embosovací prášek
- kvalitní bílou razítkovací barvu (já použila StazOn)
- horkovzdušnou pistoli


Z černého kartonu si pomocí vyřezávacích šablon vyřízněte takové tvary štítků / bublinek / visaček, které se vám na váš projekt hodí. Já jsem si vyřízla 4 různé tvary. Na podložce pak každý vyříznutý tvar obarvíme naplocho křídou. Nemusíte nijak intenzivně – jen aby byl štítek rovnoměrně obarvený. Nyní si vezmeme ubrousek a křídu na výseku jakoby otíráme. Ona se nesetře všechna – tenoučká vrstva tam zůstane a krásně se vytvoří „tabulový“ efekt.


A tady již vidíte rozdíl mezi čistým výsekem z černého kartonu a výsekem, který prošel proměnou s křídou. Všechny „tabulové“ štítky máme tedy připravené.A nyní se podíváme na to, čím vším můžete takto připravené kartičky/výseky ozdobit nebo čím na ně napsat journaling. Ze svých zásob jsem pro vás vybrala hned několik variant.

1. BÍLÝ INKOUST
První možností, jak kartičku ozdobit či na ní něco napsat, je za použití razítek a bílé razítkovací barvy. Já osobně mám zkušenosti pouze s bílou barvou od StazOn, a připadá mi skvělá. Pro tento účel přímo vynikající. Můžete si na připravený výsek natisknout cokoli budete chtít.


2. BÍLÝ EMBOSOVACÍ PRÁŠEK
Další možností, jak dostat na připravený výsek text je embosování bílým práškem. Také toto vypadá moc pěkně a co víc – můžete použít jakoukoli barvu embosovacího prášku. Nejlépe by vypadaly svěží zářivější odstíny. Zároveň vám křída poslouží jako takový antistatický prášek – nemusíte při embosování používat antistatický sáček (pokud někdo používá).


3. BÍLÁ GELOVKA
Dalším způsobem, jak ozdobit svou novou sbírku šťítků je bílá gelovka. Můžete na kartičky něco napsat, nebo doodlit, něco kreslit – zkrátka vyzrát si s tím.


4. KŘÍDOVÁ PERMANENTNÍ FIXA
Toto je vcelku novinka ve scrapbookovém světě – křídové permanentní fixi. Začala je dělat Becky Higging a kromě bílé existují také v černé, zlaté i stříbrné barvě.


Určitě dokážete najít spoustu dalších využití pro tyto malé roztomilé tabuličky. Pochlubte se v Pinteresové galerii – budeme se na vaše projekt moc těšit.

7 komentářů:

 1. mam husi kuzi z kridove tabule, citim ten suchy prach a neuveritelny zapach myci houby, ktera nikdy nesla vymachat ... ale tohle je bomba a nic takoveho asi nehrozi, ze:) super clanek, Moni!

  OdpovědětVymazat
 2. Mně se zase hned vybavil ten odporný zvuk, když někdo přejel nehtem po tabuli...uáááá!!!
  Ale Moni, tohle je do-ko-na-lé!!! Vyzkouším :-)

  OdpovědětVymazat
 3. Super, bílý Staz On mi vždycky uteče, už dlouho se snažím su ho pořídit,tak teď se budu pídit ještě víc. Bílá gelovka mi dopsala, vypadá to na nákupy. Díky za inspiraci.

  OdpovědětVymazat
 4. Skvelá inšpirácia Monika!! ;-)

  OdpovědětVymazat
 5. Je to jen můj dojem, že mi to přijde, že to není obyčejná čtvrtka, ale jakoby tlustší karton? Čím to?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nevím přesně, jaká je to gramáž, ale je to trochu pevnější karton než klasická scrapbooková čtvrtka. Trochu plastiky tomu dodá ta "šitá" vyřezávací šablona a také to křídování.

   Vymazat
  2. díky Moni, fotky hodně zkreslují....

   Vymazat

Pin It button on image hover